1. jūnijs – Starptautiskā bērnu aizsardzības diena

Šogad bērnu tiesību aizsardzības dienu atzīmējam ar 30.gadskārtu, kopš Latvijā spēkā ir Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) Bērnu tiesību konvencija. Tās mērķis ir nodrošināt bērnu tiesību īstenošanu visā pasaulē.

Vienlaikus konvencija pasludināja vadošo bērnu tiesību aizsardzības principu – bērnu interešu prioritātes principu, kurš jāievēro, izskatot jebkuru ar bērnu saistīto jautājumu.

Ar Bērnu tiesību konvencijas pieņemšanu bērnu tiesības pirmo reizi ieguva arī starptautisko tiesību spēku, atzīstot, ka bērni ir indivīdi ar savām tiesībām.

Konvencija saka, ka bērnība ir nošķirta no pieaugušā vecuma un ilgst līdz 18 gadiem; tas ir īpašs, aizsargāts laiks, kurā bērniem jāļauj augt, mācīties, spēlēties, attīstīties un cienīgi dzīvot.

Konvencija ir kļuvusi par visplašāk ratificēto cilvēktiesību līgumu vēsturē un ir palīdzējusi pārveidot bērnu dzīves visā pasaulē (tai pievienojušās 196 valstis).

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija norāda:

“Starptautiskajā bērnu aizsardzības dienā mēs aicinām visus nevis mesties cīņā par bērnu tiesībām un politiskajā diskusijā aizsargāt augstas tēzes un ideālus, bet gan vienkārši paraudzīties sev apkārt un mirkli padomāt – vai es nevaru kaut nedaudz palīdzēt kādam bērnam, kam tas ir nepieciešams?

Dot mirkli sava laika un pieredzes. Sniegt nedaudz uzmanības, paveroties apkārt un neesot vienaldzīgam situācijā, kurā visvienkāršāk ir aizgriezties un doties savās gaitās, jo “tas taču nav mans bērns”.

Reizi par visām reizēm mainīt dzīves uztveri vismaz attiecībā uz bērniem un saprast, ka viņi ir visu mūsu kopējā atbildība. Jā, frāze “bērni ir mūsu nākotne” ir nodrillēta līdz pēdējam un labākajā gadījumā var izraisīt saprotošu smaidu. Taču tā nu tas ir – bez bērniem nākotnes nebūs. Un, ja bērni būs pamesti novārtā, nevajadzīgi un nesaprasti, nu – tad tāda diemžēl būs arī mūsu visu kopīgā nākotne.”

Labklājības Ministrija atgādina, ka bērniem, kuri ir nonākuši grūtībās, ir iespējams bez maksas sazināties ar Bērnu un pusaudžu uzticības tālrunis 116111 psihologiem un saņemt konsultāciju.

Ja ērtāk šķiet savu problēmu izklāstīt rakstiski, sazināties ar speciālistiem var arī elektroniski. Plašāk https://www.bti.gov.lv/lv/uzticibas-talrunis-116111…
#bērnutiesības #cilvēktiesības #ano #rotarylatvija #rotaryinternational 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s